Станах съпричастен с темата за Ястребино преди 2 години, откогато контактувам със семействата на Димо Николов от с.Халваджийско и на инж. Марина Гочева от гр. Търговище. Двамата са известни в областта като бивши ръководители на Търговищки окръг преди промяната.
В нашите разговори и писма, заедно с оценката ни за днешното състояние на родната България, никога не забравяхме и нашето детство преди 9 септември 1944 г. и нашата младост през онези „омразни” за някои 45 години. Няма как да не е ставало дума и за тежките години по време на партизанското движение, в т.ч. и за случилото се в с.Ястребино. още повече, че в онзи мрачен декември на 1943 г. и къщата на моя днешен приятел Димо Николов е била запалена, тъй като има брат партизанин и сестра политзатворник.
Както повечето българи, и аз знаех какво е станало в с.Ястребино преди години, но не знаех подробностите и не бях посещавал това свято място. Моите търговищки приятели ми подариха редица печатни издания – бях поразен от подробностите, които научих. Съвсем емоционално се появиха 32-те страници на книгата ми „Ястребино”. Това стана месец преди навършване на 72 години от случилото се и 600-те бройки на книгата тръгнаха по своя път. Освен двамата ми приятели Димо и Марина, при комплектоването на книгата, главно в осигуряването на снимков материал, голяма помощ ми оказа общественичката от гр.Антоново Нели Николова. Написах тази книга не за това да изяснявам някакви подробности по случая, в тази насока всичко е изяснено. Желанието ми беше, за станалото в с.Ястребино през месец декември 1943 г. да се говори, пише и не се забравя.
Ако ние днес не се връщаме назад във времето към месец декември 1943 г. и не споменаваме за извършената жестокост, това означава, че не уважаваме миналото си, а от там, че нямаме и бъдеще. През месец юли 2016 г., заедно със съпругата ми гостувахме на нашите приятели от търговищкия край Димо Николов и Нели Николова и заедно посетихме паметника, където са разстреляни 6-те ястребинчета – Паметника с плачещите майки, Паметника – костница на загиналите 112 антифашисти от Тузлушкия край, а също така и Националния детски комплекс, построен в чест на загиналите деца в България по време на Съпротивата. Имайки предвид днешното отношение към паметниците на антифашистката борба, които в голямата си част са занемарени и разрушени, тук, в Ястребино, не беше така. И четирите посетени паметника бяха в много добро състояние. Налице е тяхното периодично поддържане. В добро състояние бяха и подходите към тях. Това прави чест на обществеността в община Антоново.
Изминаха 73 години от тази безчовечна, варварска разправа на самозабравили се хора над 18 души, в т.ч. и 6 деца край с.Ястребино, които без съд и присъда са разстреляни. Това не трябва да се забравя. Не трябва да забравяме гласа на 7-годишния Стойне – „Не ме убивайте”, молещ да бъде пощаден.
Петър Кънчев,
с. Горно Павликени, общ. Ловеч