В Държавен вестник бр. 98 от 09.12.2016 г, е обнародван Закона за държавния бюджет на Република България за 2017 г. (ЗДБРБ), с който са определени средномесечният доход по чл. 4 от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД), размерите на семейните помощи за деца за 2017 г. и са направени изменения и допълнения в ЗСПД и Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ), влизащи в сила от 01.01.2017 г.
- Промените в ЗСПД са свързани с предоставянето на нов вид месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане по чл. 8д от ЗСПД, чиято цел е подпомагане на семействата при отглеждането им в семейна среда и тяхното социално включване. Месечните помощи ще се предоставят независимо от доходите на семейството на:
- родители (осиновители), които отглеждат деца с трайни увреждания, при условие, че децата живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗДет.);
- семействата на роднини или близки и приемните родители, при които са настанени деца с трайни увреждания по реда на чл. 26 от ЗЗДет.
Месечните помощи по чл. 8д от ЗСПД ще се предоставят за задоволяване на основните и специфичните поради увреждането потребности на децата с трайни увреждания/ а на родителите (осиновителите), които отглеждат деца с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност, и за осигуряване на грижа и подкрепа в домашна и семейна среда.
Размерите на горецитираните месечни помощи са диференцирани в зависимост от степента на увреждането или степента на намалената работоспособност, в съответствие с нормативно определеното им предназначение и обстоятелството, дали детето е настанено за отглеждане в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от ЗЗДет., както следва:
>Размерът на месечната помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане от родители (осиновители) е, както следва;
o за дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 930 лв.;
o за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 450 лв.;
o за дете с определени от 50 до 70 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 350 лв.
> Размерът на месечната помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане от семейства на роднини или близки и приемните семейства, при които са настанени деца с трайни увреждания по реда на чл. 26 от ЗЗДет е, както следва:
o за дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 490 лв.;
o за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 420 лв.;
o за дете с определени от 50 до 70 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 350 лв.
Произтичащите от въвеждането на тези месечни помощи, изменения и допълнения в ЗСПД са регламентирани в §§ 4 и 15 от Преходните и заключителни разпоредби (ПРЗ) на ЗДБРБ за 2017 г., като е променена и дефиницията, дадена за „Дете с трайно увреждане” в § 1, т. 6 от ДР на ЗСПД. Считано от 01.01.2017 г. “Дете с трайно увреждане” е дете/лице до 20-годишна възраст с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност. Важно е да се отбележи, че месечните помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане ще се предоставят до навършване на 18-годишна възраст на детето, а в случай, че същото продължава да учи до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст.
В случаите, в които детето с увреждане е навършило 18-годишна възраст, но не учи и отпуснатите за неговото отглеждане месечни помощи по реда на чл.8д от ЗСПД ще бъдат прекратени, поради отпадане на основанието за отпускането им, директорът на дирекцията създава необходимата организация на работа и предприема мерки за осигуряване на правата му като лице с увреждане по реда на ЗИХУ.