Читалище”Развитие 1904″, кв.Въбел бе откроено на първо място за цялостната си дейност на Годишните награди за най-успешни читалища в Община Търговище. Това е заслужено признание за „години на възраждане,на всеотдайна, сърцата дейност на поколения читалищни дейци -будители и предани сподвижници, за да бъде съхранена българската духовност и традиция”. За всичко това си говорим със секретаря на Читалището Светла Манолова.
-Г-жо Манолова, честита награда! Как се стигна до това признание на въбелското читалище?
-Смятам, че сред силните страни в нашата дейност е работата с хората от селото- художествената любителска дейност, възстановяването на обичаите и традициите на местно ниво.
-Вие сте родом от Герен и живеете тук, в селото. Нека разкажем за последния български обичай, възстановен от читалището във Въбел.
-Това е обичаят харизване на дете-един обичай, който се прави когато в едно семейство децата не се задържат и хората решават да излъжат лошия късмет и започва търсенето на нови родители / това е обичай, чиито корени датират още от Стария завет, по думите на отец Бисер/. Търси се добра фамилия, за която е чест да стане приемно семейство и така нататък-един обичай, който хората от нашето читалище изпълняват изключително сърцато и автентично, затова и бяхме наградени на Националния събор на Рожен. Записът на възстановката на този обичай се съхранява във фонда на Регионален исторически музей-Търговище.
-Твърдите, че работата с театралната трупа към читалището е друг силен момент във Вашата дейност. Разкажете…
-Читалищната театрална трупа е състав с традиции, тук са включени хора ентусиасти, които милеят за самодейното творчество и с удоволствие се включват в него. Щастливи сме, че с нас за първи път ще работи художествен ръководител-професионалист от Драматичен театър-Търговище, имаме и ново попълнение на трупата в лицето на общинския съветник Дамян Иванов. Последната пиеса, която се репетира е „Мамут” по Станислав Стратиев. Не случайно, театралният колектив-Въбел бе отличен с годишната награда за изкуство и култура, раздел „Самодейно творчество”.
-Какво е отношението на въбелската общност към всичко това, което правите за тях?
-Геренчани са изключително активни, с будно гражданско чувство, имат отношение към всичко, което се прави в нашето читалище, то се коментира едва ли не от А до Я. По този начин те са наш коректив, критичните им оценки за нас са подтик за още по-градивна дейност.
-Решихте ли вече за какво ще изразходвате паричната сума от наградата?
-Вероятно с част от парите ще закупим така необходимите ни музикални симбеци, а останалата сума ще бъде за разходите по участия във фестивали.
-Кои са личните приоритети в бъдещата Ви работа на секретар, г-жо Манолова?
-Ще концентрирам усилията си върху работата по проекти, още по-активни трябва да бъдат контактите ни с библиотеката, а също така един от устойчивите ми приоритети си остава работата с младите хора на кв.Въбел.
-В навечерието сме на най-задушевните празници-Коледа и Нова година, които предразполагат към нови творчески изяви. Какво готви Читалището във Въбел по тези празнични поводи?
-В ход е подготовката на голям Коледен концерт, в който бихме искали да включим изявите и на младите, и на по-възрастните ни самодейци:танцов клуб „Геренче”, танцов клуб „Геренци” с ръководител Стамен Стаменов, новосформираната женска певческа група, фолклорна група „Севдана”, групата за автентичен фолклор към Пенсионерския клуб / големи ентусиасти!/ и др. Този коледен празник ще бъде нашият подарък към жителите на Въбел, към които е насочена нашата дейност и за които целогодишно се стараем да внасяме позитивна атмосфера и в делник, и на празник.
-На добър час!
Интервю на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА