Интервю с протойерей Анатоли от храм „Успение Богородично”
Отец Анатоли е 41 годишен, търговищенец. През 1999 г завършва Богословския факултет на Шуменския университет. От 8 г. е свещеник в Търговище, служи като протоиерей в църковния храм „Успение Богородично“. Женен, с две деца близнаци.
– Твърдите, че в темелите на доброто възпитание на младия човек би трябвало да се постави и да се подражава на това, което е правил Христос. Как на практика да става това, отче?
-Винаги човек трябва да подражава на това, което е правил Христос. Ап.Павел оприличава Христос като сеяч, който хвърля семена във всякаква почва, /символизираща човешките души/- така че едни семена правят плод, други-не. Човек трябва да сее добро семе- да научи детето си на основните нравствени истини и християнски добродетели: на любов към другия, на смирение и милосърдие, да не бъдем отмъстителни, да не съдим другия, да даваш, без да очакваш…
– И все пак, думите ни често не принасят никакъв плод. Едно изследване сочи, че младите днес просто не искат да се научат да бъдат добри родители…Как ще възпитаваме подрастващите, отче?
– С постоянството на личния пример. Децата са с изключително развито чувство за справедливост, те веднага долавят лицемерието, фалша в родителските дела. Не доказваш ли на практика това, което говориш и не го ли правиш всекидневно, всекичасно, а само съветваш децата, те няма да последват възрастния…
– Вие имате двама близнака- осемгодишните Йоан и Николета- с какви възприятия за света растат те?
-За нашите две деца мога да кажа, че на първо място те имат изключителния пример на съпругата ми- един нравствен, справедлив човек. Не го казвам само, защото я обичам…Това е изключително принципен човек, който прави на дело това, което говори, а това обстоятелство е от изключително значение за двете ни деца, които следват живия пример на родителя. Няма нещо, което като родители да сме обещали, и да не сме изпълнили…Е, разбира се, и нашите две деца като всички техни връстници се карат- гневят се, когато единият например, помага в домакинството, а другият не. Но онова, на което сме ги научили, е да си прощават. Да си простят от сърце, без злопаметство и гняв. Както ап.Павел е казал: слънце да Ви не залязва гневни. Злопаметството не бива да живее в душите ни, задържането му е голямо зло.
– Още на какво учите Йоан и Николета?
– Учим ги да бъдат отговорни, да знаят цената на парите, да знаят, че дори и едното левче има своята стойност, че в него е вложен трудът на възрастния. Горд съм например с това, че нашите деца нямат счупени играчки, пазят всичко, което им е купено и подарено, което също е въпрос на отношение…
– А кои са въпросите, които самите деца повдигат?
-Много често с тях беседваме по злободневни теми от деня-например, наскоро за празника Хелуин двамата ми казаха така- ние сме наясно, че не трябва да го правим, ти ни обясни защо. И се започна един разговор- защо е тази потребност да бъдем грозни и страшни, дори това и да е само за забавление…Вампири, мъртъвци, зомбита-не е ли това една подмяна на красотата, която ни е дадена, защо е това извръщение, което дава отпечатък върху душите на младите и нанася огромни духовни беди…
– С какви интереси растат Вашите деца?
-Двамата са осемгодишни, възпитаници са на Второ СОУ“Проф.Никола Маринов“, недалече от училището е малката къща, в която семейството ни живее. Йоан расте като талантлив млад художник- любопитен е към света, всичко го впечатлява и тези свои впечатления бърза да ги нанесе върху белия лист. А Николета е спортистка, практикува от малка карате, заедно ходим в спортната зала, заедно тренираме.
– Как да опазим младите хора от химическите зависимости, отче- тютюнопушенето, алкохола, наркотиците- как по-малко деца да се насочват към тях в младата си възраст?
– Отново ще повторя, защото съм убеден в това, че родителите и близкият кръг на обкръжение би трябвало да дадат цел и посока в живота на младите, за да не е този млад живот самоцелен и пуст, в него трябва да властват нравствените закони.Без цел и посока, човек изпада в едно скотско състояние. Смятам, че посещаването на Неделното училище към храма дава изключително много на децата- запознаването с изконните истини за света- за живота и делото на Иисус, за силата и значението на старинните притчи, за смисъла на християнските празници като днешния-Ден на християнското семейство, за значението на Десетте Божии заповеди – всичко това дава по-друго възприятие у младия човек за света. Убеден съм, че това, което родителите не успеят да направят, Божията благодат ще го възпита у подрастващите. Защото е казано: Старите да поддържа, младите да възпитава- това е и смисълът на Василиевата литургия.
Деяна Вълчева