Малко повече от месец остава до края на тази година и в Община Търговище вече се подготвя бюджета за 2017-та. По този повод разговарях със зам. кмета на Общината Валентин Велчев. Той ръководи ресорите: „Бюджет и счетоводство”, „Местни данъци и такси” и „Общинска собственост”.
– Господин Велчев, с какви средства ще разполага Общината през следващата година и каква е ориентацията за тяхното използване?
– През настоящата година общинският бюджет беше 38 милиона лева. Очакваме тази цифра да се запази и за следващата година.
Община Търговище отделя почти половината от целия си бюджет за образование, за дейности, свързани с културата, със спорта, с други дейности и инициативи в различните организации, които са на бюджетна издръжка. Сумата, която общината отделя за тези дейности аз се надявам, че ще можем да заложим в същия размер и за новия бюджет за следващата година.
– Къде срещате най-сериозен проблем, когато разпределяте наличните средства?
– Проблемите ни са свързани най-вече с издръжката на здравния фонд. Там общината не може едновременно да осигури ресурс за капиталови разходи и за ремонти на целия сграден фонд, който използват тези организации, така че трябва да действаме селективно, според това, където са най-крещящи нуждите от извършване на ремонт.
– Съществува ли приоритетна перспектива, свързана с развитието на Търговище и бюджет 2017-та?
Приоритет в бюджета винаги е било образованието, детските градини и ясли, тъй като те заемат половината от целия бюджет на община Търговище. Усилията ни ще продължат да бъдат насочени към това да има повече средства за детските градини и училищата, тъй като те са една от основните функции на община Търговище.
– На територията на Търговище има два минерални извора. Това е природно богатство, което за сега не се използва пълноценно. Във връзка с финансовите възможности на Общината, предвижда ли се нещо по-конкретно за практичното оползотворяване на минералните води?
– Не е нова идеята за изграждане на закрит плувен басейн, но въпросът е свързан със сериозни инвестиции, които имат ниска възвръщаемост в бъдещ период. Затова е трудно намирането на такъв инвеститор, но аз смятам, че община Търговище ще продължи да го търси и може би няма да е чак толкова далечно времето, когато ще имаме такова съоръжение. Ние сме обсъждали и вариантите при една такава инвестиция от страна на частен инвеститор да създадем възможност тези съоръжения да бъдат предоставени за ползване от училищата, детските градини – говорим за минерален басейн, който ще бъде една голяма придобивка за хората от Търговище – от децата до възрастните.
– Но не се предвижда нищо, свързано с прякото използване на лечебните свойства на минералните извори?
– Към момента няма конкретен проект, който да бъде реализиран в тази насока. Тепърва вървят проекти по региони в растеж, където ще бъдат ремонтирани училище, две детски градини и една детска ясла. Стойността на проекта е 9 милиона лева. Предвидено е изграждане в квартал „Запад” на улици, което е проект на стойност 5 милиона лева. Това са проектите, които ще бъдат реализирани през следващата година.
– Не само в кв. „Запад”, инфраструктурата в целия град е в плачевно състояние. Възможно ли е да бъдат намерени средства за нейното обновяване?
– В капиталовата програма за 2016-та година беше заложен ремонтът на много улици и тази част от програмата беше изпълнена – те бяха преасфалтирани. Ако трябва да направим това за всички улици, които имат нужда от ремонт, няма да ни стигнат средствата, с които разполага програмата и за няколко години напред. Но тази дейност се ползва с приоритет, и за инфраструктурата са предвидени почти половината от всички средства, заложени в капиталовата програма, която е 3 милиона и половина.
– Благодаря Ви, господин Велчев!
ИНТЕРВЮ НА Радка Иванова