От студентска бригада тези дни се завърна Яница Панайотова – търговищко момиче, трета година студентка в Софийския университет, специалност „право”. Заедно с петима нейни приятели от България, си намерили работа по програма „Пътуване и работа” в Оушън сити, Мериленд. При гостуването си в редакцията на „Знаме”, Яница бе любезна да сподели впечатления от своето 4-месечно пребиваване в Америка – как се е почувствала една българка на хиляди километри от дома, какви са порядките там, нагласите, отношението към чужденците.
-Яница, кое беше най-огромното Ви очакване, тръгвайки на тази студентска бригада?
-Да науча перфектно езика и да спечеля пари, разбира се./смее се/
-Как преминаваше един Ваш работен ден?
-Ставах около 7 часа и работех на 2 места- около 9 часа започвах като камериерка в хотел, където свършвах до към 16.30 часа. След това се отправях 20 улици по-нагоре, където в един бар работех като готвачка до към 2 часа през нощта. Около 3 часа вече бях в квартирата си, взимах един душ, три часа сън и отново на другия ден по същия график. Такава беше работата ми отредена ми по програмата, по силата на която бях тук.
-Бихте ли споделила впечатления от американската кухня.
-Разбира се, градчето, където пребивавах, беше със статут на семейно курортно селище и аз мога да кажа за това, което американците в тази част консумираха – предимно бургери, пържени крилца и картофки. И всичко това полято обилно с майонезени сосове. Впечатлението ми е, че храненето там е безобразно – в смисъл, че всички храни са или замразени, или полуфабрикати, зеленчуците са гумени, плодовете-безвкусни, месата-тъпкани с хормони, изобщо, храненето е изключително нездравословно. Разбира се, това не се отнася за всички. На други места видях да се продават и екологични продукти, но те са изключително скъпи- например сиренето „Бри” е 30-40 долара за кг, един галон качествено прясно мляко е от порядъка на 20-30 долара, имаше и по-качествено пилешко месо, но не всеки можеше да си го позволи…Държа да уточня, че селището, в което пребивавахме, не беше от представителните извадки за Америка, тук, както впрочем и навсякъде, социалните контрасти бяха огромни.
-Как се чувствахте като чужденци, какво беше отношението към Вас, балканците?
-Първо, когато кажех, че съм българка, винаги ме свързваха с Русия, смятаха, че моята страна е от градовете в Русия. Голяма част от населението там е изключително ограничено, дори и да са висшисти, те са просто тесни специалисти, без широк светоглед за нещата и обща култура, присъщи за голяма част от българите и балканците. Да, усмихват се, дори и на непознатия, но това е една пресилена, лицемерна, студена усмивка. Второ, там се прави категорично разграничение при заплащането на труда- като готвач аз взимах 9-10 долара на час, докато за американците за същия този труд сумата беше къде къде по-голяма: 16-17 долара на час. В квартирата, в която бяхме настанени- това беше една къща, битовите условия бяха безобразни, а хазяите не пропускаха да ни покажат пренебрежителното си отношение- колко ни мразят и колко нежелани сме ние, балканците, в тяхната страна.Съдействие срещахме единствено от спонсорите по програмата, по която бяхме разпределени.
-В крайна сметка, кое Ви достави най-голямо удоволствие в тази страна, на какво най-много се насладихте като млад човек?
-На екскурзията до Ню Йорк. Наистина, възхитена съм от този град! Това е центъра на света, все едно, че се намираш в някаква приказка! Да се снимаш на фона на Статуята на Свободата, да се разходиш с колело по Сентръл парк, да минеш покрай новия Търговски център…Да, всеки един цент, похарчен тук, си заслужаваше, защото беше преживяване отвсякъде…Ню Йорк- това е символът на американския успех и си струва, макар и за дни, да се потопиш в тази атмосфера, за да запечаташ всичко като спомен завинаги. Минахме покрай фонтана, където е сниман филмът „Приятели”, покрай езерото с гълъбите от филма „Сам вкъщи”, разходихме се из Сентръл парк-декора на филма „Сексът и градът” , минахме покрай кулата на Доналд Тръмп, покрай музея на Мадам Тюсо с восъчните фигури…И още, и още, не мога да изброя всичко, което те потапя в атмосферата на един невероятен свят, който никога няма да забравя. А навсякъде наоколо небостъргачи, небостъргачи…
-И какво, сбъдна ли се огромната Ви цел, с която тръгнахте?
-И да, и не. Да, усвоих къде-къде по-добре езика в естествената му среда, но за парите- не мога да кажа, че спечелих кой знае колко-спечелих толкова, че да върна заема, с който тръгнах, и да покрия част от разходите по следването ми тази учебна година, за да не тежа на родителите си.Но със сетивата си усетих реалния живот, на място, борих се сама, оцелявах ,спечелих приятелства, с които съм особено богата, и най-важното-обогатих мирогледа и познанието си от живия живот за този невероятен свят, наречен Америка.
-Липсваха ли Ви близките, мама?
-Най-вече ми липсваше мама, разбира се и останалите, но когато с нея се чуехме по телефона, аз винаги й казвах-„мамо, не мога да говоря, имам работа…” Е, сега, като се върнах, се наприказвахме…
-Бихте ли тръгнала отново?
-Само ако с мен дойде мама и ако мога там да практикувам професията си на адвокат. Само при това условие, иначе Америка си е за американците, тя не е за чужденци…
Разговор на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА