Разговор с директора на Регионален исторически музей Магдалена Жечева
– По повод празничния 6-ти септември Съединението на Княжество България с Източна Румелия, какво бихте казали и пожелали на търговищенци по този повод?
-Да знаем и да помним, да не прекъсваме нишката с корените и историята си. И Съединението на България, и Независимостта са две събития, свързани с достойнството и самочувствието на страната ни. Това са ключови събития за България, тъй като до този момент е смятана за васална на Турция. Ние сме длъжни да ги препредаваме на поколенията като ги отбелязваме и се опитваме всяко следващо поколение да се докосне до тези събития. Човек без минало и история – няма бъдеще. Дори вън от Търговище и България, както често се получава, в сърцето си човек трябва да пази родното място, историята, всички паметни дати.
– Каква е посещаемостта на туристическите ни обекти тази година?
– Тази година при нас има ръст на посетителите. Около 12 000 души са посетили музейните експонати от началото на годината до този момент.
– Кои от тях се радваха на най-голям интерес от страна на жителите и гостите на Търговище?
– По нашите данни най-голям интерес сред посетителите предизвикаха изложбите „Град и панаир”, „Велик е нашият войник” и „Съкровищата на земята”, с която ни гостува Национален музей “Земята и хората” – София. Тази година голям интерес има и към наши изложби, които гостуват в други градове. Например изложбата „Мъжката суетност”, която гостува в Правец и Етрополе, „Стари мерки, теглилки и монети” в Преслав.
– Тази година Нощта на музеите също бе много интересна и изпълнена с богата културна програма. Колко души посетиха изложбите тогава?
– Тази година в Нощта на музеите имахме около 3000 посетители. Стараем се именно чрез изложбите да привличаме интереса на посетителите. Имаме и образователни програми, в които децата да учат и да се забавляват едновременно, да бъдем и в помощ на учителите.
– До този момент изложбите през тази година са много колоритни, разчупени, стилно подредени, гостуващите също предизвикват силен интерес, как успяхте да направите музейните експозиции толкова различни и посещаеми? Какво Ви мотивира за работата?
– Постарахме се да има разнообразие за нашите посетители. Всяка изложба имаше своя публика. Радваме се, че освен традиционните ни посетители и приятели имахме и нови гости. А интересът и от другите градове тази година е по-голям. Хората започнаха да си организират семейни и групови пътувания, а когато отиват към морето или североизточна България посещават експозициите в музея. Другото радващо е, че хора от Търговище си водят гостите при нас. Това е показател за нас, първо като отношение към историята и второ като отношение към институцията, която я показва.
– И тази година Мисионис изненада с нови находки, расте ли интереса към това културно богатство, което имаме?
– Интересът към Мисионис е постоянен и расте все повече. Надяваме се да се популяризира дестинацията, но това няма как да стане изведнъж. През есента ще направим представяне на находките, които колегите археолози намериха тази година. Археологическите проучвания са насочени именно към Мисионис, въпреки че търговищкият край е изключително богат и притежава над 1000 археологически обекта.
– Какво Ви дава стимул в работата?
– Всеки човек има трудности в работата, но съм щастлива, че работя това, което ми харесва. Искала съм да се занимавам с история, да я популяризирам. Лично за мен е много силно преживяването да пипнеш един старинен предмет и той да започне да ти разказва. Доволна съм от това, с което се занимавам, имам и доста идейни проекти, които се надявам с времето да станат реалност. Другото, което ме удовлетворява е, че имам шанса да работя с няколко поколения музейни специалисти. Едните са тези, които са създавали музея, другото поколение пък развиваше музейната институция и сега работя с младите хора, техните виждания и енергия. Непрекъснато комуникираме с различни хора, което също прави работата ни интересна.
Интервю на Симона Алексиева