Заедно с моя екип, ще продължаваме мъдро и сърцато да решаваме проблемите на хората от общината ни
Традиционно интервю на в.“Знаме“ с кмета д-р Дарин ДИМИТРОВ в първия брой на вестника за новата 2020 г.
-Д-р Димитров, каква беше 2019 г. за Вас в личен и в служебен план?
-Изпращаме една хубава година. В личен план бих казал, че нещата са добре, синовете ни израстват и се доказват всеки в своята професионална сфера, всяка година е хубава, когато не губим близки хора около себе си. В служебен план – победихме в местните избори и този успех аз го приемам като оценка на хората за свършеното през последните 4 години за нашия град.
– В момент на равносметка, с какво най-много се гордеете от стореното за Търговище през Вашия първи мандат?
-С всичко, което е в услуга и за благото на гражданите от общината ни. Приемам кметската позиция като една работа, която трябва да вършиш всеки ден, мъдро и упорито, вслушвайки се в гласа на гражданите. Гордея се с много неща: и с уникалния ремонт на Първо основно училище „Христо Ботев“, което сега функционира като едно от модерните и съвременни училища в България, и с реализирането на т.н. „пробив Катрафилов“, и с цялостната обнова и съвсем нова визия на парк „Борово око“, в който, след като хората се разходят, гледат на града ни като на едно по-добро място за живеене, гордея се и с обновената Спортната зала, със създаването на по-привлекателна среда в редица детски заведения, и с изграждането на Ледената пързалка, разбира се, на която каня всеки да се попързаля, аз вече го сторих, беше великолепно! …Изобщо, където и да отида, драго ми е да виждам как градът ни се променя към по-добро…
-Определят Ви като много динамичен, харизматичен, успешен кмет, умеете да общувате с хората, уважавате с присъствието си поводите им, зачитате и откликвате на проблемите им. Вероятно, това е и в основата на вота, с който търговищенци Ви отредиха втори мандат. С каква нагласа започвате отново на „горещия“ кметски стол?
-Просто трябва да се работи с хората, убеден съм в това. Винаги съм го правил: и като лекар, и като депутат, и сега като кмет, като винаги съм се стремял да разбирам човека отсреща. Заедно с моя екип ще продължаваме упорито и сърцато да решаваме проблемите на хората от града и селата в нашата община. Реализирахме рекордни инвестиции в инфраструктурата и благоустрояването със средства от Европейския съюз, Министерския съвет и общинския бюджет.И винаги съм проникнат от мисълта, че Търговище е най-хубавият град- това е моят град, градът на моите близки, където искам да остарея и винаги да мога да гледам хората в очите.
– Малко преди да започнем нашия разговор, Вие и Вашият екип обсъждахте капиталовата програма за 2020 г. Моля Ви, споделете с читателите на в.“Знаме“ по кои най-важни, ключови проекти ще се работи от първия месец на новата година?
-Не сме хора, които търпят застой. Предстои много работа във всички сфери от нашия живот, а един от акцентите в капиталовата програма е обновяването на инфраструктурата в града и по селата. С постановление вече получихме 2 млн. лева за ремонт на общинската пътна мрежа – изцяло ще се ремонтира бул.“Цар Освободител“ и улици по селата. Тези дни беше внесен проект за цялостен ремонт на ул.“Трайко Китанчев“ до бул.“Цар Освободител“. През тази година възнамеряваме да бъде изградено едно жилище за социално-слаби семейства / 18 на брой/, което ще се помещава в кв.“Запад“3. Жилището ще бъде за временно настаняване. Ще бъде изградено и още едно защитено жилище за деца с увреждания, също в кв.“Запад“ 3. През м.декември, в с.“Съединение“ беше направена първа копка на сграда за възрастни и хора с увреждания.
В момента се подготвя проект, чрез който ще бъде подобрена инфраструктурата на междублоковите пространства- това също е един от важните акценти в нашата предстояща работа. Капиталовата програма още предвижда ремонти на читалища, на малки улици, на детски площадки и детски градини и др. В нея е заложено и изграждането на улица от другата страна на реката, успоредно на бул.“Митрополит Андрей“, където ще се строи на два етапа. Изобщо, градът и селата са огледани отвсякъде, по всички посоки и надявам се, най-значимите и неотложни проблеми да бъдат решени. Разбира се, всичко това не можеше да се случи в рамките на един мандат…
– Несъмнено всичко, казано дотук, е само частица от приоритетите в работата Ви на градоначалник, амбициозни са намеренията на Вас и на Вашия екип и в сферите на културата / търговищкият „Еверест“/, и в здравеопазването, и в социалния сектор. За тях ще отворим дума в следващи интервюта. И понеже все още сме под знака на новогодишния празник, а днес също е голям празник- Ивановден, какво е Вашето поздравление от страниците на в.“Знаме“?
-Искам да пожелая на всички наши съграждани ТОПЛИНА! Да им пожелая-да бъдат по- добри към близките си, към хората около тях, към самите себе си, защото всички заслужаваме да живеем по-добре! Успешна и щастлива 2020 година на всички!
Интервю на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
ЛЕСНО СЕ РАБОТИ, КОГАТО Е ПО ЗАКОН И С ЧИСТА СЪВЕСТ
По традиция, в първия брой на „Знаме“ винаги поместваме интервю с градоначалника на Търговище. И този път не правим изключение и Ви предлагаме разговор с
кмета д-р Дарин ДИМИТРОВ
– Как прекарахте празниците, д-р Димитров, какъв късмет Ви се падна по време на празничните трапези?
– Обичам коледните и новогодишните празници, защото носят семеен уют и топлота. Завърнаха се синовете ни и по традиция, на Бъдни вечер, празнувахме с моите родители, а на Нова година те пък дойдоха у нас. И този път майка ми приготви питката за Бъдни вечер и за моя голяма радост парата се падна на мен. Приемам, че този мой късмет е знаков за общината ни през новата година.
-Заговорихме за пари, а днес е публичното обсъждане на общинския проектобюджет. Кажете, каква е цифрата, която се залага за 2017 г.?
-Бюджетната рамка, която залагаме за 2017 г. е близо 42 млн. лева. В това число и 7 млн. лв. преходен остатък от миналата година. В тази сума са 1,5 млн. лв. за изграждане на пробива „Катрафилов“ и 850 000 лева за спортната зала, които държавата ни отпусна за тези два важни обекта. Парите влизат в капиталовата програма за тази година. В бюджета има увеличаване и на субсидията от държавния бюджет с близо 1,8 млн. лв. Както знаете, тази година предстои реализацията на важни инфраструктурни проекти с европейски пари: основен ремонт и енергийна ефективност на Първо основно училище „Христо Ботев“, на 2 целодневни детски градини и детска ясла. През следващите месеци ще бъде обновена важна част от пътната инфраструктура. Ще бъде изградено кръговото на бул.“Митрополит Андрей“. Предстои обновяване на район от междублоковото пространство в кв.“Запад“2 и на други места. Чака ни много работа по благоустрояването на града.
-Равносметката – нека откроим накратко онова, доброто за града ни, което беше сторено през последната една година по време на Вашето управление.
-Да не забравяме, че когато започвахме, бюджетът вече беше направен, така, че ние изпълнявахме бюджета на миналото управление, но осигурихме приемственост и плавен преход. Едно от най-хубавите неща, които отчитам, е промяната в нагласите при общинските служители – сега те работят с повече настроение и позитивизъм, което, неминуемо се отразява и в отношението към нашите съграждани. Другото, много важно е, че имам шанса да работя с един силен екип от зам.-кметове и административен секретар. Те са доказали се личности – експерти и професионалисти всеки в своята сфера, с които сме в постоянен контакт и важните решения за града и общината се взимат екипно. Много разчитам и на взаимодействието с Общинския съвет, както и на Консултативния съвет към председателя на ОбС. Този синхрон в работата е в основата на редица успешни начинания и постижения за Община Търговище. Колкото до конкретното, видимото изражение от нашата работа, към най-доброто, което направихме, бих причислил 20-те площадки в 5 детски градини. Към постиженията за миналата година, а те са многобройни, бих споменал две много ценни за нас награди – първата е за екообщина 2016 в категорията „Устойчиво управление на отпадъците“. Това е един голям успех, резултат от дългогодишни усилия! Втората е за популяризирането на Мисионис. Тъй като земята там е в Държавен горски фонд, в момента вървят процедури тя да стане общинска публична собственост, за да може да се кандидатства по проекти.
-Да, постиженията в различните сфери са видими и безспорни, но бих искала да се насочим и към някои въпроси, които будят тревога. Един от тях е фактът, че Търговище си остава градът с нисък размер на средната работна заплата. Как ще се променя тази неблагоприятна ситуация с негативни последици във всяко едно отношение?
-Този факт е във фокуса на вниманието ни, даваме си сметка за това и никога не сме подценявали последиците от него. В момента Бюрото по труда регистрира сравнително нисък процент на безработица, който е близо до средния за страната. Факт е обаче, че предприятията изпитват глад за работници. Да, размерът на заплатите не задоволява, поради което ние се стремим да привличаме повече външни инвеститори /Китай, Германия/ за създаване на конкурентна среда, за подобряване на бизнес климата в града ни, за разкриване на нови работни места и задържането на младите хора в общината. Усилията в тази посока са много и амбициозни. Надявам се, в един по-дългосрочен план, мерките да се увенчаят с успех. Но, нали разбирате, че икономическата ситуация е резултат на много фактори и кметът не може генерално да промени параметрите й.
-Д-р Димитров, няма да изброяваме всичко направено – промените в Наредбата за шума, рехабилитацията на улици, задачите за депото и чистотата. Прибавяме и срещите Ви с хората, които са безчет, едва ли има такава проява на Общината, която да не сте посетил. ..Как успявате?!
-Често се шегувам, че за тази година спокойно мога да кажа, че поради естеството на работата и огромната подготовка и знанията, които се искат за нея във всеки един момент, аз наистина добих още едно висше образование, ако изобщо може да има такава професия-градоначалник. Работата на кмета като всекидневно натоварване и динамика е едно огромно предизвикателство. Признавам, когато преди години минавах край сградата на Общината, не съм си и помислял, че тук се работи толкова интензивно, на изключително високи обороти. Когато нещата се случват, когато видиш плодовете на екипните усилия, струва си за тези мигове на удовлетворение да се потрудиш яко, да не пестиш сили, нерви, енергия…Изобщо, усетил съм вече и меда, и жилото на тази нелека мисия да бъдеш кмет. Но когато правиш всичко законно, леко се спи…Казвал съм го и друг път – лесно се работи, когато е по закон и с чиста съвест!
-Кой беше най-щастливият, съответно и най-отчайващият момент за Вас в служебен план?
-Най-хубавите моменти са всички онези, в които са се случили нещата, за които сме работили. И издействането на парите за „Катрафилов“, който чака 20 години, и тези за спортната зала, и битката срещу шума, и новите улици и толкова много неща….Много скъпа ми е и радостта на децата, която видяхме при откриването на площадките. Отчайващ не съм допуснал. Има проблем-търсим решение. Не се спираме, докато нещата не се случат.
-Г-н Димитров, кое е общото и кое е различното в позициите на лекаря и на градоначалника?
-И като лекар, и като кмет работиш за хората и това е огромно предизвикателство, защото и в двата случая се взимат съдбовни, бързи решения. Но, докато като акушер-гинеколог тези решения трябва да се взимат буквално за секунди, на мига, в зависимост от състоянието на бременната жена, то в работата на кмета има мигове, когато трябва да подписваш по 500 документа накуп и носиш пряка отговорност за огромни групи хора. Да, напрежението е огромно, премислям отново и отново и накрая взимам крайното решение. Но и в двата случая отговорността е тежка, съдбовна бих казал, за живота, здравето, бъдещето на много хора.
-И отново да се върнем към предизвикателствата на кметския стол, прави впечатление, че проявявате особено внимание към кметствата по селата. Въведохте и нов стил на общуване със селските кметове. Разкажете…
-Ние сме община с 51 населени места и решихме всички да се събираме в различни села. До този момент сме били при кметовете от Алваново и Божурка, за да се запознаем с проблемите на място, да дадем подкрепа. Така, в една по-непосредствена обстановка и неформален разговор, проблемите се решават по-непринудено и ефективно. Ще кажа и това, че в бюджета за 2017 г. сме предвидили двойно по-голяма сума за благоустрояване по селата. Работим и по всички програми на Бюрото по труда, целейки във всяко село да бъдат назначавани хора към кмета.
-И накрая, предоставяме трибуната на „ЗНАМЕ“, за да отправите Вашето послание към търговищенци.
-Убеден съм, че 2017 г. няма да е никак лека. Ще има много работа и се надявам да има по-малко грешки, да няма забавяне на проекти, нещата да се случват стъпка по стъпка в името на добруването на Търговище. Благодаря на моя екип за тази всеотдайност на работата, за професионалния устрем, за амбицията, подплатени с дела, за да може Общината ни да върви напред. Искам да поздравя с новата 2017 г. всички търговищенци. Без тяхната гражданска позиция, без тяхната подкрепа нито аз щях да работя така амбициран, нито Община Търговище щеше да бъде това, което е в момента. Желая на всички здрава, мирна и спокойна година, да бъдем добри и толерантни помежду си и да оправдаем очакванията на хората.
Разговор на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
Снимки: СИМОНА Алексиева
СТЪПКА ПО СТЪПКА
НЕЩАТА СЕ СЛУЧВАТ
Христалина ХАЛАЧЕВА, административен секретар на Община Търговище, пред „Знаме“
Христалина Халачева е родена в Ловеч. Зодия „Близнаци“. От 1987 г. работи в ХЕИ -Търговище като санитарен инспектор, от 2006 г. е директор на дирекция „АПФСО“ в РЗИ – Търговище През 1997 г. в Плевен завършва бакалавърска степан „Управление здравни грижи“, след две години завършва магистратура във Велико Търново „Публична администрация“, а през 2006 г. защитава втора магистратура“Стопанско управление и здравен мениджмънт“. През 2013 г. в Софийския Медицински университет завършва специализация „Икономика на здравето“. През м.февруари предстои да защити поредната си магистратура“Обществено здраве и здравен мениджмънт“. Омъжена, с три деца, които работят и учат в България.
-Г-жо Халачева, посрещате ни в Общината с добра новина- вече има първа окончателно потвърдена санкция, наложена на заведение по Наредбата за опазване на обществения ред за нарушаване на спокойствието на гражданите с музика след 23 часа. Какво означава това ?
– Да, изключително сме доволни, че санкцията е потвърдена. Това означава, че работим в правилната посока…Полагаме огромни усилия шумът в нощните часове от заведенията да бъде ограничен, за да бъде премахнат дискомфортът на хората, живеещи не само в съседство. За съжаление се оказа, че само сериозни финансови санкции могат да стопират това. Първата глоба вече е факт и ние ще бъдем безкомпромисни.
– Да говорим открито – Вие минавате за „хард“ жена, в качеството си на административен секретар на Общината. Наред с това, Вие сте и „острието“ /здрава ръка/ при решаването на редица спорни и неудобни проблеми в Общината. В някои случаи сте и в ролята на омбудсман. Кои битки бихте откроили като най-важни за Вас през изминаващата година?
– Много са. Първо бих искала да подчертая, че по важните проблеми на Общината винаги работим в екип. Това е стил и отношение, на което държи и кметът д-р Димитров. Заедно със заместниците му работим в интерес на всички граждани. Питате кои битки бих откроила?Началото беше тази за приключване на водния цикъл, за да не се провали целият проект. Сериозно предизвикателство беше нашествието на птиците в центъра на Търговище. Голяма част от нашите съграждани настояваха тези нечистотии и гнезда на зарази в ларгото да бъдат премахнати. Смятам, че се справихме с това. Друга битка, която водихме, бе да няма разрешителни за сватбени и други тържества след 23 часа. Преборихме се и с това. И още много битки, сред тях и пробивът „Катрафилов“, за който се намериха пари след 20 години чакане. Направихме възможното за оцеляването на редица институции, извоюването на важни за града ни проекти. Това са само част от резултатите, зад които стоят много усилия на цялото ни общинско ръководство. Ще прибавя и привличането на нови инвеститори, подобряването на бизнес климата в Общината, контактите с редица наши и чуждестранни инвеститори-това са все действия с последващи резултати във времето. Ето и новината, която пристигна днес-първата санкция срещу шума, също е в резултат на огромни усилия, време, нерви.
– Тези дни спонтанно казахте, че коледната елха пред Общината е тъжна и настояхте за по-празнична и тържествена украса. Кои свои лични качества определяте, които най-вече Ви помагат при решаването на проблемите?
– Вероятно това, че съм пряма, директна и мога да казвам „Не!“, за да бъде една работа свършена по-добре. Въпрос на „характеропатия“
/смее се…/ Изключително предизвикателство за мен беше самото ми идване тук. В началото си казвах: Е, за 6 месеца ще подредим нещата, ще решим повечето от въпросите…Какви ти 5-6 месеца, всеки един ден идва със своите си проблеми, със своите нужди, но постепенно, стъпка по стъпка, придържайки се към управленската програма на кмета, смятам, че нещата се случват. Разбира се, че повечето от нашите съграждани биха искали всичко да се случи веднага, но това просто е невъзможно. Да, нещата стават бавно-1,500 000 лв. за пробива „Катрафилов“, 850 000 лв. за ремонт на спортната зала и още и още. За постигането на всяко едно от тези неща се иска време, воля, късане на нерви…Нищо не е така лесно, както изглежда отстрани. Отговорни сме пред гражданите, не само на думи, а всеки ден доказваме това и с работа. Целта ни е не само да се опитаме да отворим Общината към гражданите, но и самите хора да го почувстват, всеки един от тях да се убеди, че има поне мъничко промяна в този наш град, да се спре безобразното „плюене“ всеки срещу всички. Доказали сме не веднъж, че възникне ли някъде проблем, ние се стремим своевременно да го решим. Примери много и то всеки ден.
– Вярно ли е, че след като общинското ръководство не позволи да бъде закрит нито един културен институт, в скоро време ще чуем и сигнала на Радио Търговище?
– Бихме искали да стане и това. В момента проучваме опита на Интернет радио – Разград. Даваме си сметка колко е важно един град да не остава без местно радио, което, освен всичко друго, има и социални функции. Ще положим усилия да тръгнат радиопредавания. Ще стане поетапно, защото възстановяването на тази дейност, или разкриването на нова такава, изисква сериозна работа, лицензионен режим, купуване на техника и ред други. Започваме и това.
– А избистрена ли е вече новата концепция за провеждането на традиционния пролетен панаир?
– И по този въпрос в момента сме в процес на проучване. Д-р Димитров обяви вече по време на публичния си отчет, че искаме да чуем и гражданите, тяхното мнение как си представят бъдещето на този традиционен форум. Надявам се, че никой от нас не би искал панаирът да се превръща в битак. Затова ще попитаме и учениците, и по-възрастните, и хората в активна възраст, бизнеса по този въпрос, за да бъде избистрено едно общо становище – най-адекватната, съвременна визия за бъдещето на панаира, който е оцелял през вековете и днес трябва да намери своето съвременно развитие.
– И един по-личен въпрос – кое е „розовото хапче“, с което отмаряте след напрегнатия делник?
– След напрегнат ден, обичам да се потапям в някое от любимите ми хобита. Привличат ме приложните изкуства. Усвоила съм техниката на декупажа – салфетна техника върху различни предмети, понякога шия гоблен, понякога рисувам с акварелни бои – в зависимост от настроението, от нагласата ми. Правя всичко това в късните вечерни часове, правя го за удоволствие и отмора…После подарявам изработеното на приятели, на женски клубове….Посвещавам време и на любимата си котка Супер…
– Ще се върнат ли децата Ви за празниците?
– Да, трите ми деца /всичките са в София- двете работят, а единият е студент/ ще си бъдат в Търговище по празниците и аз с нетърпение ги очаквам.
– И накрая – какво си пожелавате самата Вие на себе си – и в личен, и в служебен план в навечерието на именния Ви ден Рождество Христово?
– Най-напред желая здраве на всички! В служебен план си пожелавам всяко нещо, което предприемаме, да се случва. Дано всичките проекти, които сме подготвили, да се реализират, за да се променя към по-добро животът на всички ни в Търговище. А в личен план да завърша поредната си магистратура, защитата й е през февруари. Пожелавам и малко спокойствие за себе си, защото на търпение се научих, но на спокойствие – не! Пожелавам си и още нещо съкровено – най-после да стана баба, време ми е да си имам и внуче!…
Интервю на ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
И на своите 86 години Георги Антонов обича живота и се радва на всеки следващ ден
Поводът, за да разкажем за нашия съгражданин Георги Антонов, бе едно негово гостуване в редакцията. Той дойде, за да сподели един спомен за своето родно село Здравец отпреди близо 70 г., когато той и негови другари помогнали най-безкористно и спонтанно да проправят водната канализация и по време на жътва да дадат хляба на хората от Здравец. Заедно с дописката за това , носеше и една запазена отпреди 25 г. изрезка на материал във в.”Знаме” , с което, защо да не го признаем- приятно ни изненада! В публикацията сме разказали за детския свят на неговите внуци Георги и Стефко, а той и съпругата му са я съхранили толкова години! Сега внуците вече са големи, последните години живеят и професионално се реализират в Лондон и всяко лято, заедно със семействата си, гостуват в родното Търговище.
А техният дядо Георги търпеливо чака, гордее се с тях и е благодарен на съдбата. Благодарен е най-вече за това, че цели 62 години е живял със своята съпруга в мир и сговор, създавали са дом и семейство, радвали са се на син, на снаха и внуци. От дума на дума стигаме до онези младите, силните години ,когато Георги Антонов работи в сферата на съобщенията- бил е около 39 г. началник на Районната станция на съобщенията в Търговище. Когато започва /1953 г./ е имало около 200 обществени телефона и само 4 частни: на д-р Титков, на д-р Цонев, д-р Димитров и д-р Арнаудов. Впоследствие се постига много- правят се три разширения на съобщенията, изграждат се две автоматични централи с по 10 000 телефонни поста . Всичко това- факти и събития от нашето недалечно минало, нашият събеседник разказа сдържано и овладяно, без да отегчава и да изпада в подробности. Въпреки неговата скромност и деликатност обаче, немалко наши съграждани знаят и помнят, че Г.Антонов като оглавяващ пощата е направил немалко за телефонизацията на града ни, спомнят си служебния му период в пощата с уважение, тъй като той беше не само голям, но и човечен ръководител, който винаги намираше време да изслуша с разбиране и да помогне на всеки абонат. Не случайно е награждаван с ордените„Червено знаме на труда”и „Кирил и Методий”, с отличието „Почетен служител на съобщенията”.
А как живее сега този мил и внимателен възрастен човек на своите 86 години, които хич не му личат. В какво е тайната на дълголетието? Според него, дълголетието се дължи на добрата семейна атмосфера, в която си живял, на умението да се настройваш на позитивна вълна. Да дадеш на някого, да помогнеш, да направиш добрина- са основни нравствени принципи, които той не е преставал да спазва. Когато човек е с добрина и честен в своето живеене, неизменно всичко това ти се връща, може и да е по-късно, може да е на друго ниво, но рано или късно колкото пъти съм правил крачката към добрината, не съм съжалявал, разсъждава той.
Вярва ли в съдбата, в предопределението, питаме го. А той отговаря със следния пример. Било 6.06.2006 г., когато пада от една череша в лозет о му. И представете си какво чудо: паднах от дървото точно в пространството между два кола и останах там , точно там, жив и невредим- разказва сега бай Георги . Негов близък лекар му казал, че ако се е бил стоварил върху коловете на лозите, здравата щял да пострада, дори можеше сега и да не е сред живите. И изводът на нашия събеседник- някаква сила мене ме е пазила, оттогава разбрах и вярвам, че има такава сила, не зная как да я нарека, но ние сме зависими от нещо, то е по-голямо от нас и то се разпорежда със съдбата ни, убеден съм в това. Как да я наречем тази сила- нека всеки чрез своята душевност да я оценява, обобщава той.
А колкото до разковничето на дълголетието, може да се каже, че специално за него то е и в това, че бай Георги не е загубил интереса и любопитството си към нещата от живота. Освен че не престава да се движи , той чете и препрочита много книги. Винаги преглежда и съпоставя вестниците „Трета възраст”, „Втора младост” и „Пенсионери” / не пропуска да прокоментира и в.”Знаме”/, отбива се до Клуба на ул.”Паисий”, изобщо, активно участва в живота около себе си, интересува се и от политика, и от всичко, свързано с Търговище и България. Живее сам, след кончината на обичната си съпруга преди 3 години, сам се пере, глади, готви си, без да досажда на своите близки и да им налага присъствието си. Такъв е естественият ред на нещата. Самотата за него означава усамотение, но това усамотение не е като присъда, а като необходимост след изминалите години. Страда за здравословните проблеми на сина си и не пропуска да отдаде признание на „златната „ си снаха Валя, която наистина е изключителна, за нея той подбира най-топлите думи на благодарност.
– В какво е смисъла на живота ли- да дойдеш, да направиш с труда и с дарбите си така, че да стане една светла пътечка, по която да тръгнат отпосле и наследниците ти…Какво друго му остава на човек в този живот, освен да обича децата, внуците и правнуците си, а аз имам три правнука- Дани, Ивон и Лили, всички да са живи и здрави и да ни радват- казва Георги Антонов и се усмихва.
А ние му пожелаваме здраво дълголетие!
ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
С този материал „Знаме” продължава поредицата, която започнахме преди един брой с написаното за математичката Дора Василева. Целта ни е да представим наши съграждани, чиято житейска и професионална съдба е белязана с много труд и с много любов за Търговище. Хора, които са работили за града ни и са отдали време и сили за неговия просперитет. Независимо от годините, независимо от обстоятелствата. Посочете ни и Вие подобни личности, които са Ви впечатлили с житейския си пример и професионална реализация в различни сфери от нашия живот. А имената на дълголетниците, за които бихте искали да разкажем, винаги ще бъдат с предимство…
ОБИЧАЙТЕ, ПРЕГРЪЩАЙТЕ, УВАЖАВАЙТЕ ВАШИТЕ РОДИТЕЛИ
Една изповед на Стела Антонова
Отново сме в навечерието на един от светите християнски празници- Успение Богородично, който всяка година отбелязваме на 15-ти август.
За своя баща, изработил като дарение и в прослава на Света Богородица чешмата до църквата „Успение Богородично” разказва Стела Антонова, основателката на Първа частна езикова школа СКАЙ в Търговище.
– Стела, зная, че този ден за Вас е много специален, защото на него Вие и Вашите близки хора спомняте Вашия баща- каменоделеца Антон, който освен у Вас, е оставил спомен за добруване и у много наши съграждани. Какви мисли нахлуват у Вас срещу този голям празник, какъв човек беше Вашият баща?
– Бих искала първо да благодаря, че дни преди този много свят празник си спомняме за моя баща каменоделеца Антон! Много специален беше този ден, когато татко беше жив, защото той го очакваше с вълнение и заразяваше с ентусиазма си цялото семейство. Татко Антон беше много интуитивен и чувствителен човек и усещаше непрекъснатата помощ и защита на Светата майка, затова така почиташе този празник. Задължително намираше повод да направи добро на човек в нужда около този ден, да посъветва, да окуражи хора, търсещи неговата подкрепа. В самия ден с мама подготвяхме храна, която занасяхме в църквата и след водосвета за здраве, който отец Димитър отслужваше край чешмата, раздавахме храната на присъстващите, като я наричахме за здраве на нашето семейство, за добруване на всички хора и прослава на Света Богородица. Преди да изгради чешмата около църквата, татко беше обхванат от особено вълнение и сподели у дома решението си да направи поредното дарение. Заедно с брат ми Калоян, вуйчо Ненко /лека му пръст/, съседи, приятели и още съмишленици съградиха чешмата. Празникът Успение Богородично е специален за нашето семейство и с нещо друго – на този ден кръстихме нашия син Велин, на този ден брат ми направи своето сватбено празненство, на този ден станах кръстница на моя племенник Антоан /наследил името на дядо Антон!/.
– Споделена ли е тази Ваша синовна обич и преданост от Вашите близки, от Вашия син – какво той непременно бихте искали да запомни за неговия дядо?
– Нашият син Велин имаше възможност да общува с дядо си шест години, до неговата смърт през 2002 година. Още пази спомените за преживени заедно моменти, но това , за което аз съжалявам, че татко не успя да му предаде основните уроци, на които научи мен и брат ми Калоян. Защото всяко действие и дума на татко бяха „уроци”! Когато си дете не го осъзнаваш, понякога роптаеш и се мръщиш, бунтуваш се, но по-късно в житейския си път, разбираш, че „урокът е научен”!
– Всичко, казано дотук е много съкровено, но да продължим темата с още един въпрос- какво е Вашето послание към онези, чиито родители все още са живи?
– Обичайте, прегръщайте, уважавайте Вашите родители, всеки ден им казвайте и показвайте колко са специални за вас, колко сте им благодарни, че са ви дали живот. Давайте им поводи за гордост, правете им подаръци, изненадвайте ги, обаждайте им се без повод, извеждайте ги на „кафе и тортичка”, купувайте им цветя, пътувайте с тях, радвайте се на „мамините” ястия, учете рецепти, искайте съвети, разглеждайте снимки, садете цветя и дървета, бъдете заедно! Това е моето отношение към моята майчица Ваня!
– Дали всеки идва със своя мисия на земята , за да свърши нещо, да даде своя дан на този свят?
-Вярвам, че всеки човек се ражда на тази земя в определеното време, на точното място от точните хора. Но не само, за да съществува безцелно, а за да направи нещо специално, само негово, нещо, с което да остане в сърцата и умовете на хората. Татко виждаше моята и на брат ми съдба и живот, точно такива, каквито са сега. За мен казваше, че трябва да уча хората, да им говоря, „да ги огрявам” – така казваше той! За брат ми Калоян беше убеден, че ще наследи, укрепне и развие семейния бизнес, свързан с обработката на мрамори и гранити. Ако ни гледа сега,/ а аз знам, че го прави, защото татко обичаше да контролира нещата!!!/ дано се гордее с първата в Търговище Частна Езикова Школа „СКАЙ”, основана от дъщеря му Стела и изключително успешната в бранша за обработка на скални материали фирма „КА-СТЕЛА СТОУНС”, ръководена умело от сина му Калоян.
– Не всеки знае, че чешмата, изградена в близост до храма, е дело на ръцете на Вашия баща, на каменоделеца Антон. Хубаво е, когато нещо остава след възхитителен човек, какъвто е бил Вашият баща…Какво още, в духовен план като завет, Ви остави той?
– Не е и нужно всеки да знае! Това не ме смущава, както не би огорчило и татко. Той обичаше да дава, да раздава, да дарява, без да иска да се споменава името му. Ти , която познаваш татко от моите думи и от написаното за него, казваш, че е бил възхитителен човек! Аз ти благодаря за тези сърдечни думи, казани в негова памет. Освен забележителен човек, татко притежаваше невероятен бизнес нюх, изключителни умения за общуване с хората, голяма обич към семейството, неописуема състрадателност и учудваща скромност.
Аз понякога се шегувам, че ако някои от сегашните бизнесмени притежаваха неговата финансова състоятелност, уважение и добро име, сигурно от гордост и тщеславие щяха да се държат като царски синове. А той беше скромен, точен, усмихнат, с добра дума за всекиго! Често си мисля кои уроци сме научили от татко и си отговарям, че аз получавам „отличен” на уроците по толерантност, комуникативност и лидерство, а Калоян е отличник в областта на предприемачеството, решителността и умелото планиране.
Всичко това, а и много други ценности сме имали радостта да научим от нашия баща Антон. Да споменем с добро името му!ДЕЯНА ВЪЛЧЕВА
Гост на “Знаме” д-р Мирослав Русев, ортопедо – травматолог:
ПОЗИТИВНИТЕ ХОРА СА ПО-УСПЕЛИ, ПО-МАЛКО
БОЛЕДУВАТ И ПО-ЛЕСНО ОЗДРАВЯВАТ
Д-р Мирослав РУСЕВ е търговищенец, завършил е ВМИ-Варна. Специализирал е ендопротезиране на колянна и на тазобедрена става в София, в Словения/ 2010г./, в Белгия / 2011 г./, в Словения / 2013 г./ а тази есен през октомври отново ще премине курс по ендопротезиране на колянна става в Швейцария. Посетил е десетки международни форуми и конгреси в своята професионална сфера и е едно от утвърдените имена на ортопед-травматолог в България. От 2011 г. е завеждащ ортопедо-травматологичното отделение в МБАЛ АД-Търговище.
Повече от 8 г. той извършва по около 30-40 операции годишно за смяна на коленни стави и 50-60 за смяна на тазобедрена става или така нареченото ендопротезиране- цялостно или частично,а също и ревизионно ендопротезиране. Не случайно, услугите на търговищките ортопеди са търсени от стотици пациенти от цялата страна. Д-р Русев беше любезен да отговори на поставените му въпроси от представител на „Знаме”.
-Гонартрозата – това неизбежен спътник на старостта ли е, д-р Русев, или е предотвратимо заболяване? Разкажете нещо повече за тази мъчителна болест?
-В момента лечението на артрозната болест в световен мащаб е абсолютен хит .В какво се изразява това-медикаментозно в началните стадии,а именно ХОНДРОПРОТЕКТОРИ съдържащи глюкозосулфати,хондроитинсулфати,хиалуронова киселина,колаген,прп и други,не на последно място физио- и балнеолечение, подходящ режим на хранене,натоварване и труд.Изцяло се промениха представите на хората през последните 15-20 години,чрез непрекъснатото усъвършенстване на методите за смяна на тазобедрена и колянна стави,чрез които се позволява пълноценна реитеграция на инвалидите,а и недопускане на инвалидизиране при своевременно лечение .В по-напредналите страни оперативното лечение се прилага в по-ранните стадии на заболяването,най-вероятно поради по-високи изисквания към стандарта на живот.
–Разкажете конкретни случаи от Вашата практика на пациенти с подобно страдание на коленните стави или на тазобедрената става. Налагат ли се ревизии на операции и в какви случаи се прави това?
-Все по-често пристигат пациенти с точно определени изисквания и много-добра информираност за възможностите за лечение на артрозната болест,като не се налага да бъдат убеждавани за определен начин за лечение.Много често са положително настроени от свои близки,приятели и познати,които вече са били оперирани,и споделят положителните си отзиви от това.Най-бързо се решават пациентите,които вече са ендопротезирани и настояват за по-скорошна операция на другия крайник. Ревизионното протезиране в световен мащаб набира масовост и е предмет на много форуми и е сериозно предизвикателство за модерната ортопедия.От няколко години успешно се прилага в нашата болница,като за наше щастие случаите не са много и малка част от тях са оперирани първично при нас.Процентът на усложнения в нашето отделение е много по нисък тези в Европа и България, като за съжаление все още у нас липсва артропластичен регистър и дано имаме щастието да се изработи в обозримо бъдеще.
– Споделете при какви условия Вие и колегите Ви работите в търговищката болница- разполагате ли с нови машини, с каква техника работите?
-За съжаление здравеопазването у нас е в дълбока криза,което не е заради пациентите и лекарите.Всичко се поражда от непрекъснатата смяна на нормативната база и недофинансирането на системата,което поражда напрежение в лечебните заведения,между персонала,а също между лекари и пациенти.Липсата на адекватно финансиране принуждава болницата да извършва ремонтни дейности на много остарялата база и закупуване на съвременна техника със собствени средства за сметка на възнагражденията на персонала,които непрекъснато намаляват.За наше щастие в началото на тази година отделението се сдоби с нова високо качествена техника за рязане и пробиване с което се вдига много ефективността ни.Естествено имаме нужда от нов артроскоп и нов скопичен рентгенов апарат,с които се надяваме да бъдем по-полезни за пациентите си.Искам да изкажа благодарност от колектива в който работя за дарението от Тракия Глас за новите болнични асансьори и дано други фирми последват примера им.
– Животът Ви е повседневни срещи с човешкото страдание – кажете, кога професионално сте удовлетворен и с какво се свързват миговете Ви на разочарование? И от кого, от какво?
-Удовлетвореноста на лекаря е свързана с тази на пациентите му.Към всяка операция подхождам като към изпит,като удоволствието при успех е изключително,а когато не мога да помогна толкова,колкото искам, със седмици се чувствам като скъсан.Разочарованията ми са свързани с неразбирането на малка част от хората ,на отговорността която носим лекарите към тях и не оценяват голямото ни желание да им помогнем.За съжаление нескончаемите и не винаги обосновани административни промени не спомагат на работата ни.
-Като утвърден лекар, кажете- каква, според Вас, е формулата на доброто здраве? Как трябва да живее човек, за да се чувства здрав, да е в добра кондиция? Самият Вие как го постигате, каква е личната Ви рецепта за здраве.
-Според мен формулата за добро здраве е в умереността-т.е. да не се прекалява с нищо,нито с работа,нито с развлечения,храни,напитки,спорт и т.н.Удовлетвореността от постигнатите реалистични цели,срещите с позитивно настроени хора ,съпреживяванията на приятни емоции със семейството и приятелите,посещението на нови места,добрият микроклимат на работното място са изключително важни за постигане на лично щастие и добро здраве.Любовта между членовете в семейството е изключително важна.Омразата и завистта водят до сигурно увреждане на здравето.Личното ми убеждение е,че позитивно настроените хора са по-успели,по-малко боледуват и по-бързо и лесно оздравяват.
-Към какви бъдещи хоризонти е отправен професионалният Ви взор? Какво още не сте постигнали професионално, към какво се стремите в този живот?
-Предстоящите цели в професионално отношение са усъвършенстване на уменията ми в артроскопската хирургия и в гръбначната травматология,а също поддържане на високо ниво в първичното и ревизионно ендопротезиране на стави.
Интервю на Деяна Вълчева